Wybierz kierunek z przyszłością. Studiuj Zarządzanie i Inżynierię Produkcji

Katedra Inżynierii Produkcji
Wydział Budowy Maszyn i Informatyki
Uniwersytet Bielsko-Bialski

Laboratoria KIP

A15: Laboratorium Systemów Logistycznych

Data: 03.04.2024

Laboratorium komputerowe ze sprzętem związanym z logistyką produkcji (wózek CEIT.AGV; platforma CEIT.TABLE, system RFID, system regałów logistycznych, system wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, system RTLS), wykorzystywanym w zajęciach z gospodarki magazynowej, komputerowej integracji systemów produkcyjnych i logistycznych przedsiębiorstw, logistyki przepływów zasobów w przedsiębiorstwie oraz prognozowania, modelowania i symulacji procesów produkcyjnych.

a15_1.webp

Oprogramowanie symulacyjne Arena i Simio

Narzędzia wspomagające projektowanie systemów produkcyjnych, jakimi są linie produkcyjne, gniazda i stanowiska pracy, oraz do analizy zachodzących w nich procesów logistycznych. Oprogramowanie symulacyjne łączy analizy przepływów materiałowych i informacyjnych procesów produkcyjnych z metodami optymalizacji, teorią prawdopodobieństwa i analizą statystyczną.

CEIT.AGV

Bezobsługowy autonomiczny pojazd do transportu wewnętrznego poruszający się po zaprogramowanej trasie, z narzuconymi miejscami i czasami postoju. Pojazd może być wykorzystywany jako ciągnik lub można na nim zamontować paletę lub stół umożliwiający np. przemieszczanie przedmiotów pracy przez kolejne stanowiska montażowe.

System RFID

Stanowisko do testowania radiowej technologii identyfikacji przedmiotów pracy, materiałów, wyrobów wykorzystując sygnał radiowy. System składa się z terminalu z drukarką RFID, czytników oraz bramki logistycznej.

a15_2.webp

System RTLS

Technologia RTLS (Real Time Location System) wykorzystywana przy analizie pozwala na identyfikację oraz śledzenie lokalizacji obiektów (pracowników, komponentów, środków transportowych, itp.) w określonym miejscu (hala produkcyjna, magazyn itp.).

CEIT.VR i okulary AR

Aparatura wykorzystująca technologię wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. System CEIT.VR umożliwia stworzenie trójwymiarowego modelu hali produkcyjnej i jej wizualizację w okularach VR. Można w nim opracować i porównać kilka wariantów rozmieszczenia stanowisk, wykonania instalacji dostarczających różne media na stanowiska produkcyjne, rozmieszczenia dróg transportowych oraz miejsc składowania materiałów. Natomiast w okularach AR na rzeczywistym obrazie, np. obsługiwanej maszyny, można wyświetlić różne informacje związane np. z jej obsługą, wykonywaniem napraw i konserwacją. Można je również wykorzystać w kompletowaniu materiałów w magazynie.

Skaner FARO LS 880

Fazowy laserowy skaner 3D pozwalający na skanowanie wielkogabarytowych obiektów. W wyniku skanowania otrzymywana jest chmura punktów, w oparciu o którą można realizować cyfrowe modele zeskanowanych obiektów. Skaner jest wykorzystywany do skanowania budynków, hal produkcyjnych oraz stanowisk pracy dla potrzeb dalszych analiz takich jak np. optymalizacja rozmieszczenia stanowisk na hali produkcyjnej.

Skaner EviXscan 3D

Aparatura badawcza do pomiarów elementów maszyn oraz wyposażenia stanowisk pracy w oparciu o fotografię 3D. W skład zestawu wchodzi skaner umożliwiający skanowanie elementów w celu tworzenia ich komputerowych modeli.

©2024 KIP, WBMiI, UBB. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: Dział Marketingu oraz Katedra Inżynierii Produkcji